Home / D-Sub Connector Assemblies / SDS101-PRW2-F37-SN83-6
minImg
SDS101-PRW2-F37-SN83-6
Sullins Connector Solutions
Product No:
SDS101-PRW2-F37-SN83-6
Description:
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
User Guide
Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Mfr Sullins Connector Solutions
Contact Material Brass
Features Board Lock
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C