SEAM-50-03.0-S-08-2-A-K-TR
Samtec Inc.
Product No:
SEAM-50-03.0-S-08-2-A-K-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HD ARRAY PLUG 400P SMD GOLD
In Stock : 449
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Number of Rows 8
Number of Positions 400
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.220" (5.59mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Series SEARAY™ SEAM
Connector Type High Density Array, Male
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Features Board Guide, Pick and Place
Package Tape & Reel (TR)
Mated Stacking Heights 8mm, 9mm, 9.5mm, 10.5mm, 11mm