SEAM-50-07.0-L-06-1-A-K-TR
Samtec Inc.
Product No:
SEAM-50-07.0-L-06-1-A-K-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HD ARRAY PLUG 300P SMD GOLD
User Guide
Number of Rows 6
Number of Positions 300
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.417" (10.60mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Series SEARAY™ SEAM
Connector Type High Density Array, Male
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Features Board Guide, Pick and Place
Package Tape & Reel (TR)
Mated Stacking Heights 12mm, 13mm, 13.5mm, 14.5mm, 15mm