SEK470M100ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SEK470M100ST
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
In Stock : 642
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.82Ohm
Package / Case Radial, Can
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 47 µF