SFC44S30-20K391E-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SFC44S30-20K391E-F
Description:
CAP ARRAY 20UF/30UF 440V RADIAL
User Guide
Dielectric Material Polypropylene (PP) Film, Metallized
Height - Seated (Max) 4.030" (102.36mm)
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 440 V
Temperature Coefficient -
Size / Dimension 2.120" Dia (53.85mm)
Number of Capacitors 2
Mounting Type Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
Series SF, Dual Motor Start
Package / Case Radial, Can
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 20µF, 30µF