Home / Film Capacitors / SFC44T30K391B-F
minImg
SFC44T30K391B-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SFC44T30K391B-F
Description:
CAP FILM 30UF 10% 440VAC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Motor Run
Height - Seated (Max) 4.030" (102.36mm)
Tolerance ±10%
Termination Quick Connect, Disconnect
Lead Spacing 0.810" (20.57mm)
Size / Dimension 2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
Mounting Type Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Product Status Active
Ratings -
Series SF
Voltage Rating - DC -
Package / Case Radial, Can
Voltage Rating - AC 440V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 30 µF