SFM-120-T1-F-D-LC
Samtec Inc.
Product No:
SFM-120-T1-F-D-LC
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN RCPT 40POS 0.05 GOLD PCB
User Guide
Insulation Height 0.180" (4.57mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250VAC
Current Rating (Amps) 3.2A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Receptacle
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Features Board Lock
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post -
Series Tiger Eye™ SFM
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Mated Stacking Heights 6.02mm, 6.17mm, 7.80mm, 7.95mm, 9.58mm, 9.73mm, 11.48mm, 11.63mm