SFM210-LPSE-D27-ST-BK
Sullins Connector Solutions
Product No:
SFM210-LPSE-D27-ST-BK
Description:
CONN HDR 54POS 0.039 GOLD PCB
User Guide
Insulation Height 0.083" (2.10mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 1A
Product Status Active
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 54
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Gold
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.094" (2.40mm)