Home / Film Capacitors / SFS44T25K291B-F
minImg
SFS44T25K291B-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SFS44T25K291B-F
Description:
CAP FILM 25UF 10% 440VAC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Motor Run
Height - Seated (Max) 3.030" (76.96mm)
Tolerance ±10%
Termination Quick Connect, Disconnect
Lead Spacing 0.810" (20.57mm)
Size / Dimension 2.120" Dia (53.85mm), Lip
Mounting Type Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Product Status Active
Ratings -
Series SF
Voltage Rating - DC -
Package / Case Radial, Can
Voltage Rating - AC 440V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 25 µF