Home / Rectangular Cable Assemblies / SFSD-10-28-G-10.00-DS-NUS
minImg
SFSD-10-28-G-10.00-DS-NUS
Samtec Inc.
Product No:
SFSD-10-28-G-10.00-DS-NUS
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
.050 SOCKET DISCRETE CABLE ASSEM
User Guide
Usage -
Number of Rows 2
Number of Positions 20
Color Black, Individual
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish Gold
Shielding Unshielded
Pitch - Connector 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Pitch - Cable -
Series Tiger Eye™ SFSD
Length 0.833' (254.00mm, 10.00")