Home / Rectangular Cable Assemblies / SFSD-30-28-G-07.50-D-NDX
minImg
SFSD-30-28-G-07.50-D-NDX
Samtec Inc.
Product No:
SFSD-30-28-G-07.50-D-NDX
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
.050 SOCKET DISCRETE CABLE ASSEM
User Guide
Usage -
Number of Rows 2
Number of Positions 60
Color Black, Individual
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish Gold
Shielding Unshielded
Pitch - Connector 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Pitch - Cable -
Series Tiger Eye™ SFSD
Length 0.625' (190.50mm, 7.50")