Home / Rectangular Cable Assemblies / SFSDT-50-28-G-06.00-DR-NUS
minImg
SFSDT-50-28-G-06.00-DR-NUS
Samtec Inc.
Product No:
SFSDT-50-28-G-06.00-DR-NUS
Description:
.050 (1.27) SOCKET DISCRETE CABL
Number of Rows 2
Number of Positions 100
Color Blue, Individual
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish Gold
Shielding Unshielded
Pitch - Connector 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Pitch - Cable -
Series Tiger Eye™ SFSDT
Length 0.500' (152.40mm, 6.00")