Home / Oscillators / SIT1602AIB11-30S-48.000000
minImg
SIT1602AIB11-30S-48.000000
SiTime
Product No:
SIT1602AIB11-30S-48.000000
Description:
MEMS OSC XO 48.0000MHZ LVCMOS
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Frequency Stability ±20ppm
Current - Supply (Max) 4.5mA
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Series SiT1602
Function Standby (Power Down)
Type XO (Standard)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 3V
Output LVCMOS
Base Resonator MEMS
Mfr SiTime
Frequency 48 MHz