Home / Oscillators / SIT2024AM-S2-18E-20.000000
minImg
SIT2024AM-S2-18E-20.000000
SiTime
Product No:
SIT2024AM-S2-18E-20.000000
Manufacturer:
SiTime
Description:
MEMS OSC XO 20.0000MHZ LVCMOS
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.057" (1.45mm)
Frequency Stability ±25ppm
Current - Supply (Max) 4.5mA
Size / Dimension 0.114" L x 0.063" W (2.90mm x 1.60mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings AEC-Q100
Series SiT2024
Function Enable/Disable
Type XO (Standard)
Package / Case SC-74A, SOT-753
Voltage - Supply 1.8V
Output LVCMOS
Base Resonator MEMS
Mfr SiTime
Frequency 20 MHz