Home / Oscillators / SIT8918AA-13-33S-76.000000
minImg
SIT8918AA-13-33S-76.000000
SiTime
Product No:
SIT8918AA-13-33S-76.000000
Manufacturer:
SiTime
Description:
MEMS OSC XO 76.0000MHZ LVCMOS LV
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Frequency Stability ±50ppm
Current - Supply (Max) 4.7mA
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings -
Series SiT8918
Function Standby (Power Down)
Type XO (Standard)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 3.3V
Output LVCMOS, LVTTL
Base Resonator MEMS
Mfr SiTime
Frequency 76 MHz