SLP122M200H5P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SLP122M200H5P3
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
User Guide
Polarization -
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 166mOhm
Series SLP0712TE (750W)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1200 µF