SLP393M010E7P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SLP393M010E7P3
Description:
CAP ALUM 39000UF 20% 10V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 3.79 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 19mOhm @ 120Hz
Series SLP0712TE (750W)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.74 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 39000 µF