SLPX182M063A1P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SLPX182M063A1P3
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 63V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 1.9 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 221mOhm @ 120Hz
Series SLPX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.38 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1800 µF