SLPX561M420H4P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SLPX561M420H4P3
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 420 V
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 2.95 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 355mOhm @ 120Hz
Series SLPX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.34 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 560 µF