SM15T33CAY
STMicroelectronics
Product No:
SM15T33CAY
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
SMC
Description:
TVS DIODE 28.2VWM 59VC SMC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 169A (8/20µs)
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 31.4V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package SMC
Series Automotive, AEC-Q101, SM15TY, TRANSIL™
Type Zener
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 59V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28.2V