Home / TVS Diodes / SM6NT160CA-Q1
minImg
SM6NT160CA-Q1
Formosa Microsemi Co., Ltd.
Product No:
SM6NT160CA-Q1
Package:
SOD-123NT
Description:
TVS SMD 160V 600W Bi-directiona
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.32A
Voltage - Breakdown (Min) 178V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-123NT
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case SOD-123NT
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V