SM8S28CA-Q
Bourns Inc.
Product No:
SM8S28CA-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
DO-218
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO218
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 145A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 6600W (6.6kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-218
Series Automotive, AEC-Q101, SM8SF-Q
Type Zener
Package / Case DO-218AB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V