Home / TVS Diodes / SMA6HS75A-Q1
minImg
SMA6HS75A-Q1
Formosa Microsemi Co., Ltd.
Product No:
SMA6HS75A-Q1
Package:
DO-221AC (SlimSMA)
Description:
TVS SMD 75V 600W Uni-directiona
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.9A
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-221AC (SlimSMA)
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case DO-221AC, SlimSMA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V