Home / TVS Diodes / SMA6J17CAFL-TP
minImg
SMA6J17CAFL-TP
Micro Commercial Co
Product No:
SMA6J17CAFL-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
DO-221AC (SMA-FL)
Description:
Interface
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 21.7A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-221AC (SMA-FL)
Series -
Type Zener
Package / Case DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V