Home / TVS Diodes / SMA6J20AHE3-TP
minImg
SMA6J20AHE3-TP
Micro Commercial Co
Product No:
SMA6J20AHE3-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
DO-214AC (SMA)
Description:
Interface
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TA)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.5A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 22.2V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 32.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20V