SMAJ120C
Littelfuse Inc.
Product No:
SMAJ120C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-214AC (SMA)
Description:
TVS DIODE 120VWM 202.65VC DO214
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.1A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 126V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series SMAJ
Type Zener
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 202.65V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V