SMAJ24A-Q
Bourns Inc.
Product No:
SMAJ24A-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
DO-214AC (SMA)
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA
In Stock : 9503
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.3A
Applications Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series Automotive, AEC-Q101, SMAJ-Q
Type Zener
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V