SMAJ36CA
MDD
Product No:
SMAJ36CA
Manufacturer:
MDD
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.9A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Series SMA
Type Zener
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V