Home / TVS Diodes / SMAK5NT700CA-Q1
minImg
SMAK5NT700CA-Q1
Formosa Microsemi Co., Ltd.
Product No:
SMAK5NT700CA-Q1
Package:
SMA-NT
Description:
TVS SMD 700V 1500W Bi-direction
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.33A
Voltage - Breakdown (Min) 782V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package SMA-NT
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case SMA-NT
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 1.133kV
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 700V