SMB10J90A
Formosa Microsemi Co., Ltd.
Product No:
SMB10J90A
Package:
SMB
Description:
TVS SMD 90V 1000W Uni-direction
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.83A
Voltage - Breakdown (Min) 100V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1000W (1kW)
Product Status Active
Supplier Device Package SMB
Series -
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V