SMBJ220A-Q
Bourns Inc.
Product No:
SMBJ220A-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
SMB (DO-214AA)
Description:
TVS DIODE 220VWM 356VC DO214AA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.7A
Applications Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 246V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package SMB (DO-214AA)
Series Automotive, AEC-Q101, SMBJ-Q
Type Zener
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 356V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 220V