SMBJ70A-HRA
Littelfuse Inc.
Product No:
SMBJ70A-HRA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-214AA (SMBJ)
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AA
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.3A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AA (SMBJ)
Series SMBJ-HRA
Type Zener
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V