SMBJE54A
Eaton - Electronics Division
Product No:
SMBJE54A
Package:
SMB
Description:
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB
In Stock : 6000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.9A
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 60V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package SMB
Series SMBJE
Type Zener
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V