SMC0805K123
NTE Electronics, Inc
Product No:
SMC0805K123
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0805
In Stock : 2248
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 50
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series SMC
Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr NTE Electronics, Inc
Capacitance 0.012 µF