SMC30J33A
STMicroelectronics
Product No:
SMC30J33A
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
SMC
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 56A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Product Status Active
Supplier Device Package SMC
Series SMC30J
Type Zener
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V