Home / TVS Diodes / SMCG8.5CA-HR
minImg
SMCG8.5CA-HR
Littelfuse Inc.
Product No:
SMCG8.5CA-HR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
SMCG (DO-215AB)
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO215AB
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 104.2A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 9.44V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package SMCG (DO-215AB)
Series SMCG-HR
Type Zener
Package / Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V