Home / Headers, Male Pins / SMH100-LPPE-S04-SC-BK
minImg
SMH100-LPPE-S04-SC-BK
Sullins Connector Solutions
Product No:
SMH100-LPPE-S04-SC-BK
Description:
CONN HEADER SMD 4POS 1MM
User Guide
Insulation Height 0.039" (1.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Sullins Connector Solutions
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Contact Length - Mating 0.065" (1.65mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 125°C