SMM30-12-4-P7
CUI Inc.
Product No:
SMM30-12-4-P7
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 36W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Multi-Blade (Included)
Applications Medical
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Input Connector Multi-Blade (Included)
Size / Dimension 2.90" L x 1.69" W x 1.28" H (73.6mm x 42.8mm x 32.5mm)
Product Status Active
Weight 0.441 lb (200.03 g)
Current - Output (Max) 3A
Series SMM30 (36W)
Power (Watts) 36 W
No Load Power Consumption 100mW (Max)
Cord Length 47.2" (1.20m)
Region Utilized International
Efficiency Level VI
Voltage - Output 12V
Standard Number C22.2 No. 60601-1; 55024; 55032 Class B; 60601-1; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Mfr CUI Inc.
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC