SMM4F20A-TR
STMicroelectronics
Product No:
SMM4F20A-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
STmite Flat (DO222-AA)
Description:
TVS DIODE 20VWM 42.8VC DO222-AA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 54A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 22.8V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package STmite Flat (DO222-AA)
Series SMM4F, TRANSIL™
Type Zener
Package / Case DO-222AA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20V