SP4-DC36V
Panasonic Electric Works
Product No:
SP4-DC36V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 36V
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 60°C
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact Rating (Current) 10 A
Coil Current 8.3 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 4.3 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 3.6 VDC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series SP
Operate Time 30 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Coil Voltage 36VDC
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Must Operate Voltage 25.2 VDC