SPD24051
Carlo Gavazzi Inc.
Product No:
SPD24051
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 5W
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DC Voltage - Input (Max) 370V
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 210mA
AC Voltage - Input 90 ~ 265 VAC
DC Voltage - Input (Min) 120V
Efficiency 87%
Mfr Carlo Gavazzi Inc.
Features Adjustable Output, IP20, Universal Input
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -20°C ~ 71°C (With Derating)
Input Type AC or DC
Applications Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CE, cULus, cURus, TUV
Voltage - Output 1 24V
Size / Dimension 4.49" L x 0.89" W x 3.60" H (114.0mm x 22.6mm x 91.4mm)
Number of Outputs 1
Series SPD (5W)
Power (Watts) 5W