SQ4126-2R2MHF
ITG Electronics, Inc.
Product No:
SQ4126-2R2MHF
Manufacturer:
ITG Electronics, Inc.
Description:
FIXED IND 2.2UH 11A 6.731MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Current - Saturation (Isat) 18A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.262" (6.65mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 11 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.406" L x 0.323" W (10.30mm x 8.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 6.731mOhm Max
Series SQ4126
Inductance 2.2 µH