SR1-1206-024
NTE Electronics, Inc
Product No:
SR1-1206-024
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Package:
1206
Description:
RES 24 OHM 5% 1/4W 1206
In Stock : 946
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 100
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.024" (0.61mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Size / Dimension 0.126" L x 0.061" W (3.20mm x 1.55mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Ratings -
Resistance 24 Ohms
Series SR1
Power (Watts) 0.25W, 1/4W