SR212A7R5DAR
KYOCERA AVX
Product No:
SR212A7R5DAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 7.5PF 200V NP0 RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Tolerance ±0.5pF
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 200V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series SkyCap® SR
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 7.5 pF