SR305E334ZAA
KYOCERA AVX
Product No:
SR305E334ZAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 0.33UF 50V Z5U RADIAL
User Guide
Operating Temperature 10°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.360" (9.14mm)
Tolerance -20%, +80%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient Z5U
Size / Dimension 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series SkyCap® SR
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.33 µF