SRN1060-221M
Bourns Inc.
Product No:
SRN1060-221M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 220UH 1A 460 MOHM SMD
In Stock : 733
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 13 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1 A
Shielding Semi-Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" L x 0.386" W (10.00mm x 9.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 460mOhm Max
Series SRN1060
Inductance 220 µH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 3MHz