SRN2012T-2R2K
Bourns Inc.
Product No:
SRN2012T-2R2K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
IND,2X1.2X1.2MM,2.2UH10%,1.04A,S
In Stock : 43788
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 740mA
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Q @ Freq 13 @ 7.9MHz
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.04 A
Shielding Semi-Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0805 (2012 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 180mOhm
Series SRN2012T
Inductance 2.2 µH
Type -
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Frequency - Self Resonant 100MHz