SRN91-15BB
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
SRN91-15BB
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Concave (Curved)
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 20.82mm
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Circuit SPDT
Mechanical Life 150,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) -
Series SRN
Switch Function On-Off-Mom
Electrical Life 50,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V