SRP1265A-1R0M
Bourns Inc.
Product No:
SRP1265A-1R0M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 1UH 30A 2.3 MOHM SMD
In Stock : 6917
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) 48A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 20 @ 100kHz
Height - Seated (Max) 0.252" (6.40mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 30 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 2.3mOhm Max
Series SRP1265A
Inductance 1 µH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 45MHz