SRP5020C-4R7M
Bourns Inc.
Product No:
SRP5020C-4R7M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 4.7UH 3.2A 109MOHM SMD
In Stock : 3087
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 20 @ 100kHz
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 109mOhm Max
Series SRP5020C
Inductance 4.7 µH
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 27MHz